מידע להורים לילדים בגילאי 3 ולילדים שזו שנתם הראשונה במערכת הגנים העירוניים

​המעבר לגן עירייה – כיצד נכין את ילדינו?​

המעבר לגן עירוני הינו אירוע משמעותי ומרגש הן עבור הילדים והן עבור ההורים, אשר טומן בחובו חששות ומעלה שאלות והתלבטויות בקרב ההורים. הורים רבים מתלבטים ביחס להכנה הנדרשת של הילדים לקראת המעבר. האם בכלל יש צורך להכין את הילדים? האם צריך לתרגל איתם מיומנויות חדשות? האם זה הזמן לתרגל איתם משמעת?  

כיצד, אם כן, ההורים יכולים לעזור בתהליך המעבר וההסתגלות למסגרת הגן העירוני? 

תהליך ההסתגלות הראשונית והפרידה בבקרים:

ראשית, חשוב לציין שכל הילדים מסתגלים. יהיו מי שיסתגלו מהר יותר, יהיו מי שייקח להם מעט יותר זמן להסתגל,  אך בסופו של דבר – כולם מסתגלים. חשוב גם לדעת כי בדרך כלל להסתגלות איטית אין השפעה על המשך תהליכי ההשתלבות והלמידה במסגרת הגן. 

תהליך ההסתגלות תלוי בטמפרמנט הילד ובתחושות שמשדר ההורה. 

יש ילדים אשר מסתגלים בקלות לשינויים לעומת אחרים שזקוקים לזמן רב יותר "לבדיקת השטח" בטרם ייהנו ויפעלו בסביבה החדשה. על ההורה להבין, לקבל ולהימנע מלחץ מיותר. יש מקום לדבר על הפרידה, להגיד באופן ברור מתי ומי חוזר לאסוף את הילד ולתכנן מה לעשות ביחד בהמשך היום. ההמלצה היא על טקס פרידה קצר וקבוע בבוקר בו הילד נפרד מההורה. 

הורים, באופן מודע או לא מודע, משדרים לילדיהם את תחושותיהם, והילדים חווים את העולם דרך "המשקפיים" של הוריהם. הורה אשר בוטח במסגרת הגן וביכולות הילד, ישדר זאת לילדו ויאפשר הסתגלות קלה יותר. הורה שמשדר חששות וספקות ביחס למסגרת וליכולת ילדו להתמודד עם השינוי, יקשה על ילדו את תהליך ההסתגלות. פעמים רבות הקושי בפרידה הוא לא רק של הילד אבל גם של ההורה. במצב זה חשוב להיות בתקשורת ישירה עם צוות הגן ולהביע בצורה פתוחה את החששות והדאגות ולחשוב ביחד כיצד ניתן להעלות את תחושת הביטחון והרוגע שלכם ושל הילד במסגרת. 

חיזוק מיומנויות מוטוריות: 

ילדים במסגרת הגן צריכים את הפעילויות המוטורית לצורך משחק במתקני החצר ולשם ביטחון במרחב הגן. כמו כן, תרגול של מוטוריקה עדינה היא הבסיס ללמידה ומשחק מול שולחן והתנסות בחומרי יצירה שונים אשר להם הם נחשפים במסגרת הגן. לכן, מומלץ לצאת לגינות השעשועים, לתרגל ריצה, קפיצה, טיפוס, וכן מומלץ לתרגל פעילות של מוטוריקה עדינה – צביעה, ציור, עבודות יצירה. חשוב שהפעילות תהיה חווייתית, ללא לחץ ומותאמת לשלב ההתפתחותי של הילד. 

חיזוק מיומנויות קוגניטיביות: 

סביב גיל 3 השפה הופכת להיות הכלי המשמעותי ביותר לתקשורת וללמידה בקרב הילדים. בשלב זה חשוב לשים דגש על העשרת שפת הילדים – חשיפה לשפה תקינה לשונית, גיוון והרחבת אוצר המילים, שימוש במסרים מילוליים מאורגנים, המללה של הפעולות שעושים במהלך היום. העשרת השפה מתבצעת באופן שוטף על ידי ההורים מעצם היותם מודל לחיקוי, וכן מומלץ שתחוזק באמצעות חשיפה לספרים.

 חיזוק הרגלים ועמידה בכללים: 

בגן עירוני, יש עלייה ברמת הדרישות להיענות לכללי וחוקי הגן. זה הזמן לחזק את הכללים וההרגלים של הילד במסגרת הבית, ואין זמן נכון מזה, לתרגל הענות להוראות, התמודדות עם תסכולים ויכולת לדחיית סיפוקים. ילד אשר מצליח לקבל כללים, להתמודד עם מצבי תסכול ולדחות סיפוקים, יצליח להתמודד טוב יותר עם האתגרים החדשים בגן. 

תרגול עצמאות יומיומית:

הורים רבים נוטים לעשות עבור ילדיהם דברים אשר הילדים מסוגלים וצריכים לעשות בכוחות עצמם. מעבר לעובדה שבגן עירוני נדרשת יותר עצמאות, מתן עצמאות מחזקת את תחושת המסוגלות ואת הדימוי העצמי, ובכך מקדמת את ההסתגלות בגן. זה הזמן לאפשר לילד לעשות דברים בכוחות עצמו, החל מלבוש ושמירה על היגיינה, ועד לסידור החדר וסיוע בפעולות בבית (באופן המותאם כמובן ליכולת ההתפתחותית). כמו כן, בכדי להפחית גורמי סטרס פוטנציאליים, חשוב לעשות את המיטב בכדי לסיים את תהליך הגמילה מחיתולים בטרם הכניסה לגן העירוני. 

חשיפה חברתית: 

בשנה האחרונה, לאור מגפת הקורונה, מעטנו כולנו בחשיפה חברתית. עם זאת, חשיפה למגוון רחב של ילדים ותרגול אינטראקציות חברתיות של שיתוף, משחק, ויתור, פתרון בעיות וכו' ישכללו את המיומנויות החברתיות של הילדים ויסייעו להם להשתלב בקבוצה החברתית. במקביל, ישפרו את היכולות הרגשיות של דחיית סיפוקים והתמודדות עם מצבי תסכול. 

חשוב לזכור, כי לעיתים לילדים עלולים להיות קשיים באחד מתחומי ההתפתחות, דבר בעל השלכות על ההסתגלות למסגרת הגן העירונית ובכלל. חשוב להיות ערניים לקשיים שעולים, קשובים לפידבקים של הגננת ולהתייעץ עם אנשי מקצוע מוסמכים, וכן לטפל בהם בכדי לצמצמם פערים התפתחותיים ולהביא את הילדים לכדי מיצוי פוטנציאל אפשרי.

כמו כן, השירות הפסיכולוגי עומד לרשותכם. אתם מוזמנים לפנות דרך הגננת בכדי להתייעץ עם פסיכולוג מטעם השירות הפסיכולוגי בכל הנוגע להתפתחות והתנהגות ילדיכם. אנו נותנים מענה ומהווים כתובת להיוועצות, לצוותים המקצועיים ולהורים, במגוון שאלות התפתחותיות, התנהגותיות ורגשיות, ותמיד נשמח להיות לעזר.

המון בהצלחה והסתגלות מהירה וטובה!

​​​​​​​​​​​​​

תהליך ההסתגלות תלוי בטמפרמנט הילד ובתחושות שמשדר ההורה

פרטי התקשרות

{{title}}
{{AllDetails.FullName}}

יצירת קשר:

פרטי התקשרות

{{DepAllDetails.Name}}

יצירת קשר:

ימי ושעות קבלת קהל:

  • ימי קבלה{{DepAllDetails.ReceptionDays}}
  • ימי ושעות פעילות:

  • שעות קבלה{{DepAllDetails.ReceptionTime}}