חומרים מסוכנים, איכות אוויר וקרינה

​חומרים מסוכנים

עסקים המאחסנים חומרים מסוכנים (חומ"ס), בהתאם להגדרתם בחוק חומרים מסוכנים 1993, נדרשים בהיתר רעלים מהמשרד להגנת הסביבה. מחלקת חומרים מסוכנים, איכות אויר וקרינה בעיריית נתניה ממונה בין היתר על הפיקוח והמעקב אחר עסקים הפועלים תחת היתר רעלים, בתיאום ובשיתוף המשרד להגנת הסביבה. 

כמו כן, נעשית מטעם המחלקה בדיקה מקדמית והכנת חוות דעת לפני מתן היתרי רעלים, עבור המשרד להגנת הסביבה ועבודת אכיפה, בנוגע להיערכות לחירום של עסקים ומפעלים המאחסנים חומרים מסוכנים.

נציגי האגף לאיכות הסביבה בעיריית נתניה הינם כונני סביבה 24 שעות ביממה ונותנים מענה משלים ומלווים טיפול באירועים סביבתיים מול גורמי הפיקוח וההצלה. כמו כן, האגף הינו חלק ממערך החירום העירוני ומשתתף בתרגילי חירום עירוניים. 

מידע נוסף אודות הטיפול בחומרים מסוכנים ניתן למצוא באתר המשרד להגנת הסביבה. לאתר המשרד להגנת הסביבה- הקליקו כאן.​​

איכות אוויר

כחלק מעבודת האגף לאיכות הסביבה, מבצעת מחלקת חומרים מסוכנים, איכות אויר וקרינה, מעקב, בקרה ופיקוח על פעילות מפעלים ועסקים הפולטים חומרים לאוויר וכן עוסקת בהיתרי הפליטה של מפעלים שונים (בשיתוף עם המשרד להגנת הסביבה). 

מחלקת חומרים מסוכנים, איכות אויר וקרינה​ אחראית על איתור וטיפול בזיהום אוויר ובמטרדי ריח מתעשיות, עסקים וממקורות שונים, זאת בהתאם לתכנית עבודה שנתית וכן כמענה לפניות ציבור.

בנתניה מוצבת ניידת ניטור אוויר כללית של איגוד ערים שרון-כרמל. מטרת הניידת היא למדוד את רמת הזיהום באוויר של כמה חומרים מזהמים בולטים: גופרית דו חמצנית (SO2), תחמוצות חנקן (NOx), אוזון (O3), פחמן חד חמצני (CO) וחלקיקים נשימים. ​נתוני מדידת הניידת מתפרסמים באתר העירוני באופן תדיר. לצפייה בנתוני מדידת איכות האוויר- הקליקו כאן​.

מחלקת חומרים מסוכנים, איכות אויר וקרינה עורכת מעקב ובקרה על נתוני מדידת הניידת ונתוני מדידות נוספות, בשיתוף איגוד ערים שרון-כרמל והמשרד להגנת הסביבה. נתוני מדידות איכות האוויר מפורסמים לציבור בהתאם להוראות חוק חופש המידע.​​ לעיון בהוראות חוק חופש המידע- הקליקו כאן.

קרינה

קרינה הינה מעבר של אנרגיה וישנם שני סוגי קרינה הנבדלים ברמות האנרגיה המועברת: קרינה מייננת וקרינה בלתי מייננת. קרינה מייננת מייננת את האטומים שהיא עוברת דרכם ומקורה בחומרים רדיואקטיביים, מכשירי רנטגן ומאיצים, גז ראדון ועוד. קרינה בלתי מייננת היא קרינה שאינה מייננת את האטומים שהיא עוברת דרכם והינה מסוכנת פחות מקרינה מייננת, אך גם לה עלולה להיות השלכה שלילית על הבריאות. 

מקורות לקרינה בלתי מייננת עשויים להיות: שידור בתדרי רדיו, רשת החשמל, מיקרוגל, טלפון סלולרי ועוד. שימוש רב במכשירים פולטי קרינה מגביר את סכנת החשיפה אליה. השפעת הקרינה הבלתי מייננת על הגוף האנושי משתנה בהתאם לסוג הקרינה. להלן שני סוגים עיקריים של קרינה בלתי מייננת:

 • קרינת ELF- קרינה בתחום התדרים הנמוכים מאוד (ELF - Extremely Low Frequency) שמקורה במתקני החשמל. קרינה מסוג זה הוגדרה על ידי ארגון הבריאות העולמי כ"מסרטן אפשרי".

 • קרינת RF- קרינה בתחום תדרי הרדיו (RF) שמקורה במתקני התקשורת האלחוטית: טלפוניה ניידת, רשתות סלולריות, מתקני שידור לטלוויזיה ולרדיו.

מידע נוסף אודות סוגי הקרינה והשפעותיה ניתן למצוא באתר המשרד להגנת הסביבה. לאתר המשרד להגנת הסביבה- הקליקו כאן.

המשרד להגנת הסביבה הוא הגוף הממונה ברמה הארצית על אישור והנפקת היתרי קרינה והיתרי הקמה והפעלה של אנטנות סלולריות. מחלקת חומרים מסוכנים, איכות אויר וקרינה בעיריית נתניה אחראית לביצוע פעולות בקרה על מנת לוודא כי החברות המפעילות את רשתות הסלולר עומדות בתנאי ההיתרים שניתנו להן, בין היתר באמצעות מעקב אחר מדידות קרינה.

בנוסף לפעולות המצוינות לעיל אחראית המחלקה גם על התחומים הבאים:

 • מיפוי, פיקוח ומעקב אחר רמות קרינה אלקטרומגנטית מקווי הולכת חשמל, בתיאום מול המשרד להגנת הסביבה
 • מתן חוות דעת ומידע בנושאי קרינה וליווי פעולות עירוניות הנעשות בנושאים אלו
 • ביצוע מדידות קרינה במוסדות ציבור וחינוך, בהתאם להנחיות המשרד להגנת הסביבה.
 • ביצוע מדידות קרינה ברחבי העיר, במידת הצורך ובהתאם לפניות ציבור.

מידע בנודע לנתוני מדידות קרינה מתפרסמים באתר העירוני באופן שוטף, כמו גם מידע לגבי פריסת אנטנות סלולריות ברחבי הארץ, זאת בהתאם להוראת חוק חופש המידע. לעיון בנתוני מדידות קרינה ופריסת אנטנות סלולריות- הקליקו כאן.​​

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

פרטי התקשרות

{{title}}
{{AllDetails.FullName}}

יצירת קשר:

פרטי התקשרות

{{DepAllDetails.Name}}

יצירת קשר:

ימי ושעות קבלת קהל:

 • ימי קבלה{{DepAllDetails.ReceptionDays}}
 • ימי ושעות פעילות:

 • שעות קבלה{{DepAllDetails.ReceptionTime}}

יצירת קשר

*כוכבית הינה שדה חובה

מקסימום 255 תוים. נשארו 255 תוים.

קבצים מצורפים

   קישורי סיכום

  קישורים שימושיים