משבר מים

​מדינת ישראל נמצאת באופן מתמיד תחת איומים שונים, העשויים לפגוע גם בתשתיות המים והביוב. פגיעה במערכת המים והביוב עלולה להתרחש כתוצאה ממלחמה, פעולת טרור יזומה, אך גם בעיתות רגיעה וללא התרעה מוקדמת כתוצאה מרעידות אדמה, או תקלות טכניות במערכת הולכת המים.

עיריית נתניה פועלת בשיתוף פעולה עם תאגיד המים "מי נתניה", בהנחיית רשויות המדינה, על מנת להתכונן לתרחישי חירום שונים במשק המים. הכנות אלה נועדו לצמצם את הנזקים במקרה חירום ולחזור לחיי שגרה מהר ככל האפשר. 

זיהום מים

בעת זיהום מים, רשות המים מפרסמת הנחיות לאוכלוסיה בנוגע לשימוש במים באותה שעה, זאת על פני הנתונים הרלוונטיים למקרה. במקרה של זיהום מים יש לפעול על פי הנחיות רשות המים ותאגיד המים המקומי.

באתר "מי נתניה" ניתן לעיין בהנחיות מעודכנות לתושבים בעת משבר מים ובפרט במקרה של זיהום מים. למידע נוסף באתר "מי נתניה"- הקליקו כאן.

היערכות לשעת חירום

כדי להקטין את הלחץ בשעת חירום ואת הצורך לצאת מהבית, אנו ממליצים לכל בית אב לרכוש ולשמור בביתו מנת מים מספקת ל-3 יממות (בחישוב של 4 ליטר ליממה לנפש). מים במקרה זה, יכולים להיות גם מי ברז, ואין חובה להחזיק מים מינרלים. ​

את המים בבקבוקים עליכם להחליף אחת ל-3 חודשים במים טריים, תוך שימוש במים לצרכי שתייה או שימוש אחר בבית. אם מדובר במים מינרלים יש לחדשם על פי הוראת היצרן וזמן התפוגה המופיע על הבקבוק. את הבקבוקים מומלץ להחזיק על הרצפה למניעת נפילה במקרה של רעידת אדמה.

הכנת ערכת סניטציה בבתים

בנוסף לבקבוקי המים, רצוי לשמור בבית ערכת תברואה שתכיל ברובה מוצרים פשוטים הנמצאים בשימוש יומיומי בכל בית. את הערכה יש לשמור במקום מוצל, קריר ויבש, בממ"ד או בחדר המוגדר כחדר לשעת חירום בבית.

מה יש לשים בערכה?

  • חבילת מגבונים לחים וג'ל אנטי בקטריאלי שיסייעו בשמירה על היגיינה אישית במקום מים
  • כלים חד פעמיים ומגבות נייר לשימוש במקרים בהם לא תתאפשר רחצת כלים
  • שקיות לאיסוף פסולת לשמירה על ניקיון הסביבה ומניעת מפגעים סביבתיים
  • שקית סניטציה לצרכים סניטריים (ניתן לרכוש באתרים מתמחים באינטרנט). 

חלוקה לאוכלוסיות תל"ם (תשומת לב מיוחדת)

אוכלוסיית בעלי הצרכים המיוחדים מונה את הכפופים לחוק סיעוד ובכללם מרותקי בית, נכים, עיוורים, מוגבלים ועוד המדווחים לאגף הרווחה בעירייה, שמטפלת בהם באופן שוטף כל ימות השנה. על פי התוכניות של העירייה והתאגיד, יקבל כל תושב הנמנה על אוכלוסייה זו את מנת המים המגיעה לו על ידי מערך מתנדבים של עיריית נתניה.

תחנות חלוקה

פגיעה במקורות המים יכולה להתרחש כתוצאה מהתרחשות של אסונות טבע, מלחמה, פעולת טרור או תקלה. סוגי פגיעה שונים ישפיעו על איכות המים או יפגעו במערכת ההובלה שלהם. 

ברוב המקרים מערכת המים ודריכות הגורמים המטפלים בה מאפשרים התמודדות ותיקון של הנזק בטווח הקצר וחזרה מהירה לשגרה. יחד עם זאת, בתרחישים קיצוניים של עומס גדול במיוחד וקריסה של מערכות ותשתיות במדינה, כמו בתרחיש של אירוע רעידת אדמה, יתכן מצב של מחסור מתמשך במים זורמים במערכת המים או פגיעה מתמשכת באיכות המים. לאירועים מסוג זה השפעה ישירה על שגרת החיים בהיבטים שונים כגון: בישול ושתייה, ניקיון, היגיינה וסניטציה. 

עיריית נתניה ותאגיד "מי נתניה" נערכים מראש ומתרגלים הקמה והפעלה של תחנות לחלוקת מים בפריסה רחבה בישובים. בתחנות אלו יחולקו לתושבים מים ממיכלים או מים מינרלים. תחנות החלוקה ימוקמו במקומות נגישים לציבור.

בעת חירום ובזמן הפסקות מים באזורים שונים בעיר, יפתחו תחנות חלוקת מים אשר יהיו פזורות ברחבי העיר ובאותם מקומות בהם הופסקה זרימת המים. בעת זו יוכלו התושבים, להצטייד במים.

בכל מקרה מומלץ מאוד להיות מוכנים מבעוד מועד ולהצטייד מראש בכדי להגביר את מוכנותכם להתמודדות עם מצבי חירום, בכלל ומשברי מים בפרט כמו גם בכדי להקטין את הלחץ בשעת חירום ואת הצורך לצאת מהבית.  

​​​​​​​​​

פרטי התקשרות

{{title}}
{{AllDetails.FullName}}

יצירת קשר:

פרטי התקשרות

{{DepAllDetails.Name}}

יצירת קשר:

ימי ושעות קבלת קהל:

  • ימי קבלה{{DepAllDetails.ReceptionDays}}
  • ימי ושעות פעילות:

  • שעות קבלה{{DepAllDetails.ReceptionTime}}

יצירת קשר

*כוכבית הינה שדה חובה
באיזה אופן תרצה/י שנחזור אליך?

מקסימום 255 תוים. נשארו 255 תוים.

קבצים מצורפים