התחדשות המרחב הציבורי במרכז העיר נתניה

מרכז העיר נתניה היה מאז ומתמיד מרכז ההתרחשות העירונית, מרכז התרבות, הבילוי, מרכז התיירות והקניות. רחוב הרצל ושלוחותיו מהווה את השדרה הראשית החוצה את העיר נתניה לרוחבה ועובר דרך מוקדים כגון מתחם היכל התרבות, השוק, כיכר ציון ומתחם הנוטע והמדרחובים קראוזה ותל חי, בואכה אל כיכר העצמאות ושפת הים.

התפתחות מרכז העיר –  רקע היסטורי

העיר נתניה נוסדה ב-1929, תוכנית המתאר של העיר אושרה ב-1936 כאשר אוכלוסיית העיר מנתה מספר מאות תושבים. את התוכנית תכנן האדריכל קליפורד הולידיי וכ"עיר גנים" ובהתאם כללה התוכנית שדרות רחבות, כיכרות וירידה לים. מרבית הכיכרות קיימות בנתניה גם כיום: כיכר העצמאות, כיכר דיזינגוף, כיכר המייסדים, כיכר ציון, כיכר הנוטע וכיכר גורדון.​

העיר התפתחה לאורך רחוב הרצל כשבקצהו המערבי נמצא הים. מבנה זה העניק לעיר במשך עשרות בשנים את יתרונה היחסי כעיר תיירות והיווה נדבך מרכזי בבסיס הכלכלי של העיר. 

מרכז העיר היה בשנות ה- 30 וה- 40 מרכז תיירותי תוסס שהכיל בתי מלון, מסעדות וחוף ים שוקק חיים. נתניה נחשבה לעיר הקייט והנופש העיקרית בחוף הים. אזור זה היה גם אזור המגורים העיקרי שבו נבנו בתי מגורים פרטיים על ידי עולים ותיקים שהגיעו ממזרח אירופה. באזור היה מרכז של מלטשות יהלומים וכן​ פעלה בו בורסת היהלומים.

במהלך העשורים האחרונים, לצד מרכז העיר - הוקמו בנתניה מתחמי בילוי וקניות גם בפאתי העיר כדוגמת פארק התעסוקה ספיר, תהליך שהשפיע על רמת החיות האורבנית במרכז העיר הוותיק. 

פיתוח המרחב הציבורי במרכז העיר

בשנים האחרונות גיבשה עיריית נתניה תוכנית להתחדשות עירונית אשר הביאה לשינוי מהותי בחזות איזור מרכז העיר ובתדמיתו. הגוף המוביל את ביצוע התוכנית הוא מינהלת מרכז העיר בעיריית נתניה. 

מינהלת מרכז העיר עוסקת בטיפול הוליסטי בכל מרכיבי ההתחדשות המרחב הציבורי והעיסקי במרכז העיר, זאת על פי מודלים מקצועיים ומוכחים של התחדשות עירונית.

תוכנית העבודה של מינהלת מרכז העיר כוללת תכנון וביצוע של משימות במגוון נושאים הקשורים הן לשידרוג הפיזי והן לטיפול בעסקים ובמיתוג הכללי של מרכז העיר. רשימת משימות זו כוללת בין היתר: שידרוג תשתיות, חידוש חזיתות, שילוט, ייעוץ לבעלי העסקים לשדרוג עסקיהם, יצירת תוכנית ארועים שנתית לאורך כל השנה, הקמת אטרקציות מרכזיות, ייזום פרויקטים חדשים  במרכז העיר, טיפול בתוספת מקומות חנייה, הקמת מסלולי אפניים השבחת גינון והנוי, התקנת מצלמות אבטחה, ניקיון ותחזוקה ועוד. 

הנחת יסוד בפעולת מינהלת מרכז העיר היא כי שיתופי פעולה נרחבים הם הבסיס להצלחת התוכנית לפיתוח איזור מרכז העיר, בהתאם מתבצעת ​עבודת המינהלת מרכז  תוך כדי תיאום ושיתוף פעולה הדוק מול כלל הגורמים העירוניים, בהם: החל"ת (החברה הכלכלית), עמותת החינוך הבלתי פורמלי, עמותת היכל התרבות העירוני, המוזיאון החדש, מינהל הנדסה בעיריה, מינהל חינוך, אגף שפע, אגף רישוי עסקים ושילוט, אגף פיקוח, מרכז טיפוח יזמות (מט"י). כמו כן מתקיים שיתוף פעולה נרחב עם גורמים מסחריים ופרטים.  

המטרה והיעד הינם להחזיר את המרכז לליבם של תושבי העיר ולהביא קהלי יעד חדשים אשר לא הגיעו עד כה למרכז העיר. 

העסקים הקטנים, המצויים בעיר מהוים את "מנוע הצמיחה" הכלכלי של תהליך ההתחדשות. בד בבד עם השקעת תקציבים בחידוש התשתיות העירוניות ושדרוג הרחובות, על העסקים לבצע תהליכי התייעלות והתחדשות על מנת לפנות לקהלים חדשים. הצלחת התוכנית תלויה לא מעט ביכולתם של העסקים הקיימים להשתדרג וביזמות שתביא לפתיחתם של עסקים חדשים.​

תוכנית הארועים והקניית תכנים ואטרקציות למרכז העיר מהוים חלק בלתי נפרד מתוכנית ההתחדשות והחייאת מרכז העיר. במסגרת זו מתקיימים שווקים בסופי שבוע, שוק עתיקות וירידי אמנות במדרחוב קראוזה, מופעים, מיצגים, פעילות אמנות ואמנות רחוב לסוגיה.   

פרויקטים מרכזיים

כיכר העצמאות

כיכר העצמאות ורחוב הרצל מהוים את "השדרה המרכזית" באיזור מרכז העיר. במתחם הכיכר פועל מיזם "הכיכר האינטראקטיבית", מיזם  אינטראקטיבי ראשון מסוגו בארץ הכולל שימוש בכלים טכנולוגיים מתקדמים.

רחוב הרצל

מטרת פרויקט "הרצל סטריט מול" ​היא לחזק את מעמדו של רחוב הרצל כרחוב ראשי עירוני המהווה מנוף להתחדשות מרכז העיר. השדרה הראשית שהפכה להיות רחוב קניות משודרג בו הותקנו מדרכות רחבות, איזורי ישיבה יחודיים ושבילי אופניים שיחצו את העיר לרוחבה ומקשרים בין מרכז העיר, הטיילות והים.

מדרחוב קראוזה

המדרחוב מקשר את רחובות שטמפפר, מדרחוב תל חי וסמילנסקי ונחשב למוקד בילוי ופנאי. באמצעות שדרוג המדרחוב נוצרה "רשת שוטטות" שכולת את המדרחובים קראוזה ותל חי ואת הרחובות סמילנסקי ושטמפפר שהפכו להיות רחובות המתאפיינים בבוטיקים האיכותיים ובחנויות אאוטלט של מותגים מובילים.

כיכר ציון

כיכר ציון מהווה נקוד מעבר מרכזית בין הרחובות סמילנסקי ושער הגיא והרצל, הכיכר עוצבה עם מפל מים, פיסול אינטראקטיבי בהשראת ספרה של זוהר אביב "יהלומים באקווריום".  בכיכר הוקם שעון רחוב אשר עוצב בהשראת שעוני הרחוב בלונדון.

שוק נתניה

השוק עובר בימים אלו שיפוץ ושידרוג על מנת לאפשר לעסקי בילוי ברים ופאבים להשתלב בו בסיום העבודות יחל הליך של הפיכת השוק למתחם בילוי כדוגמת שווקים דומים בארץ ובעולם.

​​​​​​​​​

פרטי התקשרות

{{title}}
{{AllDetails.FullName}}

יצירת קשר:

פרטי התקשרות

{{DepAllDetails.Name}}

יצירת קשר:

ימי ושעות קבלת קהל:

  • ימי קבלה{{DepAllDetails.ReceptionDays}}
  • ימי ושעות פעילות:

  • שעות קבלה{{DepAllDetails.ReceptionTime}}

יצירת קשר

*כוכבית הינה שדה חובה

מקסימום 255 תוים. נשארו 255 תוים.

קבצים מצורפים